Napi hány órát használod a számítógéped vagy nyomkodod a mobiltelefonodat? Ha az átlagot nézzük, ez igencsak egy magas óraszámot jelent napi szinten. Éppen ezért a mai világban egyre fontosabb, hogy biztonságosan tudd használni a különböző infokommunikációs eszközöket, mint például a telefonod vagy a laptopod.
Talán Te is úgy gondolod, hogy ez kizárólag a nagyvállalatok feladata, pedig mindenkit, aki érzékeny adatokat tárol saját digitális eszközén, ideértve az otthoni felhasználókat is, ugyanannyira érinti a témakör. Gondolj csak bele, hányszor vásároltál már mobilon vagy a laptopodon valamit? Ugye tisztában vagy vele, hogy a kártya adataid megtalálhatóak ezeken az eszközökön?
Ebben a cikkben összeszedtünk neked néhány alapfogalmat, amit erről a témáról tudnod érdemes.
Mi is az az IT biztonság?
Egyszerűen fogalmazva arra szolgál, hogy megvédje a hackerektől az adatokat. Azaz, megakadályozza a számítógépek, szerverek, hálózatok és adatok illetéktelen elérését.
A hackerek valójában olyan magasan képzett informatikai szakemberek, akik képesek arra, hogy behatoljanak informatikai rendszerekbe és hálózatokba. Közülük vannak úgynevezett fehér-kalapos hackerek, akik pont azért tevékenykednek, hogy 1-1 cég segítségére legyenek, azaz felkutassák, hogy hol vannak hibák a rendszerben. Ezzel megvédve azt a valódi, fekete-kalapos hackerektől, akik kárt tehetnek az adatokban, illetéktelen információkat szerezhetnek meg.
Miért van szükség rá?
Hiába fejlődik a technika, az illetéktelen behatolók, más néven cyber-bűnözők száma igencsak megnőtt az elmúlt években. Sajnos, amennyire a nagyobb cégek figyelnek a biztonságra, a kisebbek, illetve a magán felhasználók annál kevésbé, így ők lehetnek valódi áldozatai ezeknek a támadásoknak.
Ma már egy jobb vírusírtó vagy egy jó tűzfal nem kerül nagy összegekbe. Gondolj bele, mit szólnál, ha ellopnák a személyes adataidat, a céged nevében vásárolni tudnának, vagy épp megszereznék az összes családi, személyes fényképedet, vagy épp a webkamerádon keresztül kukkolnának, hogy mit csinálsz otthon? Mennyit érne meg neked, hogy ezeket visszaszerezd? Ahogyan biztosítod a házadat egy esetleges leégés, vagy az autódat egy esetleges karambol miatt, úgy az adataid védelme is legalább ennyire fontos kellene, hogy legyen.
Milyen fenyegetettségnek vannak kitéve az eszközeid és hálózataid?
Rosszindulatú szoftvereknek, e-mail fenyegetettségnek, kártékony programok. Sőt, már a mobileszközök sincsenek biztonságban, illetve számítógéppel vezérelt autók, okosórák vagy eszközök is áldozatai lehetnek ilyen jellegű támadásoknak.
Egy német kutatás szerint a kinti cégek 2/3-át érte már valamilyen támadás, amelynek több mint a fele sikeres volt.
Milyen védelmi intézkedésre van szükség?
A rosszindulatú programok leggyakrabban az interneten keresztül kerülnek fel a megtámadott gépre, amihez csak annyi szükséges, hogy a gép az internetre legyen csatlakoztatva.
Tűzfalak, végpontvédelem és egy jó vírusírtó program elengedhetetlen! Ha vállalkozásod, céged van, akkor érdemes foglalkozni a biztonsági szabályzatok bevezetésével, felhasználók oktatásával, beléptető rendszerekkel stb.
A fenyegetettség bekövetkezési valószínűségének csökkentésére szolgáló intézkedést az adott vállalkozás felépítése határozza meg.
Néhány rosszindulatú program, amely veszélyt jelenthet Rád is:
- Vírusok: olyan programok, amelyek más fájlokhoz kapcsolódva önmaguktól terjednek, vagy e-maileken keresztül küldik őket, és károkat okozhatnak a számítógépeken.
- Kémszoftver: a felhasználó tudta és engedélye nélkül valamely adatot a támadónak továbbító rejtett programok.
- Zsaroló programok: a támadó olyan programot juttat be a felhasználó gépére vagy telefonjára vagy bármilyen számítógép alapú rendszerére, melyek a fertőzött eszközöket zárolják, vagy értékes állományokat titkosítanak, és ezáltal teszik azokat használhatatlanná.
- Kéretlen levelek (spam): Olyan tömeges e-mailek jelölésére szolgál, melyek közös jellemzője, hogy valamely terméket vagy szolgáltatást reklámoz mások informatikai erőforrásait jogosulatlanul felhasználva.
- Zombi hálózati szoftverek: az angol kifejezés (botnet) a „robot” szóból és „network” szavak összevonásából származik. Az informatikai szakzsargonban ezzel egy olyan programot jelölnek, amely távirányítással vagy automatikusan dolgozik a megfertőzött gépen.
Ugye Te is belátod, hogy mennyire fontos az eszközeid megfelelő védelme?
Amennyiben további segítségre van szükséged az IT biztonsággal kapcsolatban, állunk rendelkezésedre mind egyéni felhasználóként, mind vállalkozóként! Fordulj hozzánk bizalommal, és kiválasztjuk a neked legmegfelelőbb védelmet a számítógépes rendszered/hálózataid számára!
Bármilyen felmerülő kérdéssel írj nekünk egy e-mailt a sales@tomportal.hu e-mail címünkre.