Hogyan NE válassz PIN kódot!

Van olyan jelszavad, ami a nevedet vagy a születési dátumodat tartalmazza? A PIN (Personal Identification Number = személyi azonosító szám) kódoknak is vannak ugyanilyen elcsépelt, közhelyes formái.

PIN kódokat legtöbb esetben a telefonunk védelmére használunk. Igaz, megjelennek még a kártyás fizetéseinknél is, bár azokat nem mi választjuk.

Lezárd a telefonod?

Talán már veled is előfordult, hogy egy ismerősöd viccből átállította a nyelvet héberre, vagy valaki olyan olvasta el az üzeneted, akinek nem kellett volna. Erre könnyedén legyintünk, talán még mosolygunk is rajta. Azonban ez is egy extra biztonsági intézkedés lehet részedről, amennyiben valaki megfújná a telefont egy strandon vagy a táskádból.

Ha biztosra akarsz menni, akkor a telefon képernyőjének zárolására a legjobb módszer az ujjlenyomatos leolvasás. Sokan használják a különböző pontokat összekötő mintákat. Ezt törik fel a leghamarabb, hiszen itt van a legkevesebb variáció. Érdemes tehát itt is bevetni egy plusz védelmi intézkedést.

Mik a leggyakrabban használt kódok?

Az uralkodó PIN kódok formailag néhány nagy csoportra oszthatók. Sajnos még mindig az 1234 vezeti a listát, ez is lesz az első, amit a tolvaj megpróbál majd használni.

Népszerűek még az azonos számjegyek, azaz amikor mind a négy szám ugyanaz a karakter. A mellékelt listán látható, hogy mind a 10 számjegyes változat ott van a népszerű pinek között. 

 

A következő nagy csoport az ismétlődések. Ilyenkor a kódban található 4 számjegy közül 2-2 megegyezik. Ebből szám szerint 5 található a top20-as listán, pl.: „1212”, „1313”. Ezzel a két csoporttal a 20 kódból már 15-et be is zsebeltünk. Tehát, semmiképp se válassz magadnak ilyen kódot.

 

A maradék 5-ből még mindig listavezető az 1234, illetve 18. helyen befut inverz verziója a 4321 is.  

Tilos még:

       családunkhoz köthető számsort

       születési dátumot

       irányítószámot, házszámot

       házassághoz vagy párkapcsolathoz köthető időpontokat, évfordulókat használni.

Ezeket a szociális háló segítségével akár pár kattintással ki is lehet deríteni, aztán próbálkozni velük.

 

Akkor mi a jó PIN kód?

Mindenképpen olyan PIN kódot válassz, ami nem ismétlődik, nem köthető hozzád semmilyen módon. Tudom, hogy nem kényelmes, hiszen meg kell jegyezni.

Képzeld, eredetileg 6 számjegyűre tervezték. A skót származású feltalálót azonban meggyőzte felesége, hogy az emberek csak 4-et tudnak kényelmesen megjegyezni.

Most, hogy már tudod, ez egy skót hölgy által is tudományosan alátámasztott tény, így PIN kód változtatásra fel!

Scroll to Top