Jogtiszta Microsoft licence? Miért és honnan?

A Windows10 megjelenésével új üzleti stratégia bevezetését hozta el a Microsoft. Ez azt jelenti, hogy nem készítenek már újabb és újabb kiadást . Helyette a már meglévőt fejlesztik, alakítják.

A Microsoft-szoftverek birtoklásának, felhasználásának és továbbadásának feltételeit rögzítő licenc-szerződést úgy nevezik, hogy EULA (End-user-licence-agreement). Ez szabályozza a Microsoft és az ügyfelek között fennálló jogokat. Gyakorlatilag ennek az elfogadásával válsz jogosulttá használni ezeket a termékeket. Ennek fejében csak és kizárólag jogtiszta szoftwert használhatsz az eszközeiden.

Hogyan juthatsz hozzá legálisan a jogtiszta szoftverhez?

  1. OEM licencen keresztül. (Original Equipment Manufacture)

Ez azt jelenti, hogy a gyárók már előre megveszik a Microsoft licencet, és úgy adják el a laptopot. Legfőbb előnye, hogy amikor hazaviszed a boltból, gyakorlatilag azonnal használhatod az újonnan vásárolt gépet. Hátránya viszont, hogy ez a licence az adott géphez kapcsolódik. Tehát, ha lecseréled az alaplapot vagy szeretnél modernebb eszközre váltani, akkor bizony újra meg kell venned. Ezenkívül, ha valamilyen gondod adódik, nem fordulhatsz a Microsoft ügyfélszolgálathoz, mert ők csak a gyártóhoz fognak visszaküldeni.

  • FPP, azaz kereskedelmi forgalomban. (First Person Perspective)

Bemész a boltba vagy felmész az internetre, és megveszed a Windowst dobozban. Ez a licence nem egy bizonyos géphez, sokkal inkább egy személyhez kapcsolódik. Kapsz egy licence szerződést és egy telepítő fájlt a kulccsal. Ha megválnál a korábbi gépedtől, akkor ezt a következőre is feltelepítheted. Ha elakadsz bármiben, akkor pedig a Microsoft ügyfélszolgálat is a rendelkezésedre áll.

Mit tegyél, ha használt gépet vásárolsz?

Ha szeretnél megbizonyosodni róla, hogy a másodkézből szerzett laptopodon is jogtiszta szoftver van, akkor érdemes egy úgynevezett refurbished Windows10 verziót vásárolni. Ez azt jelenti, hogy egy kizárólag használt gépekhez megvásárolható Windowst veszel. Ennek az ára 15.000 forint körül mozog egyébként, mégis olyan, mintha egy teljesen új dobozos szoftvert vettél volna.

Ha van érvényes matrica a vásárolt eszközön, az még nem jelenti 100%-osan azt, hogy más nem használja ugyanazt a licencet Magánszemélyként ebből annyi gondod származhat, hogy a Microsoft letiltja a kulcsot, te pedig nem tudod majd újra regisztrálni a gépedre. Így kénytelen leszel majd akkor egy újat vásárolni.

Amennyiben cégként működsz, egy lehetséges ellenőrzéskor bizonyítanod kell, hogy az előző tulajdonos nem használja ugyanazt a licencet, sőt azt is, hogy írásban lemondott róla. A legjobb, ha a kapott számlán szerepel a szoftver is, ez azonban ritkán fordul elő.

Melyik a számodra megfelelő Windows verzió?

Alapvetően kettő közül választhatsz. Mindenképpen mérlegeld, hogy mik azok a szempontok, amelyek számodra elengedhetetlenek a jövőben.

Windows10 Home

A legtöbb fejlesztés és újítás már ezen is elérhető. Otthoni és 1-5 irodai számítógéppel rendelkező kis hálózatba bőven elegendő lehet. Több gép esetén csak akkor ajánlott, amennyiben nincs a hálózatban klasszikus szerver Domain Controller, amelyről a belépő felhasználók a profiljukat töltik le. Ennek akkor van jelentősége, ha több gépet, több felhasználói fiókkal szeretnétek használni, és nem akartok minden gépen a beállításokkal foglalkozni. Ilyen esetben érdemes a Pro verziót fontolóra venned.          

Windows10 Pro

A Home verziót egészíti ki céges környezetben szükséges funkciókkal. Ilyen például a bitlocker. Ez azt jelenti, hogy titkosítva van az adathordozód így nem férnek hozzá az adathordozón tárolt adatokhoz, amennyiben ellopják a géped, így nem kerülhetnek nyilvánosságra titkos vagy céges információk. Különböző felhasználói fiókokat hozhatsz létre és megannyi funkció, amely vállalati környezetben mindenképpen ajánlott.

Ha maradt még kérdésed a témával kapcsolatban, akkor írj nekem bátran a blog@tomportal.hu címre!

Scroll to Top