Mac vagy Windows? Vajon melyik a Neked való(bb)?

Örök kérdés és vitatéma, hogy melyik a jobb. Egy picit olyan ez, mint vallásilag meggyőzni valakit a hite ellenkezőjéről vagy egy Coke fogyasztót arról, hogy a Pepsi igazából finomabb. Ezzel az írással így nem is az a célom, hogy igazságot tegyek, szimplán objektíven felsorolom azokat a tulajdonságokat, amelyek segíthetnek a helyes döntésed meghozatalában, ha nem tudod melyik a számodra megfelelőbb választás.

A boltban kapható számítógépek, laptopok többsége Windows, Linux vagy OSX operációs rendszerrel vásárolható meg. Utóbbiakat most nem venném ide, hiszen ezeket általában programozók használják, az átlag felhasználók nem is ismerik őket. Igaz a Linux legújabb verziói már fogyasztóbarátok, gyakorlatilag bárki tudja használni ezt is.

A nagy dilemma általában a Windows és a Mac között dől el. Míg a Windows és a Linux kompatibilis több márkájú géppel, legyen az Toshiba, Lenovo, Asus…stb., addig a Mac semmilyen más operációs rendszerrel nem fog működni. Meg kell hagynunk, ezt remekül kitalálta Steve Jobs.

Ha Macbookod van menő vagy?

Hogy valóban így van-e, azt nem tudjuk. Az viszont tény, hogy az Apple remekül eladja ezt az életérzést. Ha egy ilyen laptoppal ülsz be a Strabucksba, akkor úgy érezheted magad, mint Carrie a Sex és New Yorkban vagy Leó a Wallstreet farkasában. Mindeközben kortyolgatod a kávédat – ami szintén nem jobb, mint a sarki kávézóban tizedéért kapható – valahogy mégis sokkal jobban érzed magad közben. Amennyiben azonosulni tudsz ezzel, fontosak neked a külsőségek, szeretsz egy kicsit kitűnni a tömegből, akkor ez is egy szempont lehet a választásnál.

Egy kicsit olyan, mintha egy Mustang GT-vel vonulnál végig Budapest utcáin. Sokat fogyaszt, van nála jobb autó a piacon, erre viszont mindenki odafigyel az tuti.

Amellett, hogy státusszimbólum meg kell hagynunk, hogy tényleg remekül eltalálták a designt. Lapos, letisztult, teljesen átlátható. Olyan modern, olyan amerikai.

Mi a helyzet az árakkal?

A piaci részesedést egyelőre toronymagasan a Windows vezeti még mindig, igaz a MAC minden évben egyre jobb mutatószámokat ér el. Annak ellenére, hogy egy Windows gép körülbelül fele annyiba kerül, mint a vele hasonló tudású Macfelelője.

Mégis mit kapsz ezért a magas árért?

Egy gyönyörű designt egészen biztosan! Nézzük a többit:

Habár a magas ár ellenére az Apple értékállóbb, nem tudod úgy személyre szabni. Sokkal körülményesebb a fejlesztése. Nem adhatsz hozzá utólag RAM-ot vagy bővítheted a hard drive-ot.

Itt azonban azt is meg kell jegyeznem, hogy a megnyúlt garanciaidő miatt már a felsőbb kategóriás notebookoknál sem igazán van erre lehetőséged.

Nincs is akkora a választék, összesen pár gép közül tudsz választani. Ennek az előnye viszont, hogy teljesen pontos leírást kapsz mindegyik termékhez, illetve az Apple ügyfélszolgálata igazán kitesz magárét, hogy segítsenek, ha valamiben elakadnál.

A Windowsra megszámlálhatatlan alkalmazás létezik, míg egy MAC-bookra nagyobb a kihívás. Viszont! Ha veszel a boltban egy laptopot, akkor sok esetben magadnak kell ezeket beszerezned. Így könnyedén összeszedhetsz vírusokat, kémprogramokat, vagy valami olyat szedsz le, ami nem is arra való. Ráadásul gyakran fizetsz is ezekért.


Ezt úgy tudod kivédeni, ha a boltban már jogtiszta Windows 10-zel veszel gépet. Ebben már beépített víruskereső van, ami az első induláskor működésbe is lép. Ha mégis magad telepítenéd, akkor érdemes a Windows saját áruházából beszerezned.

Az Applet minden esetben úgy kapod meg, hogy gyakorlatilag csak használnod kell. Ezzel elkerülöd a fenti veszélyforrásokat, hiszen kevesebb az esély, hogy egy vírusos programot telepítesz, ha nem értesz hozzá.  

Ha már a vírusoknál tartunk, meg kell említenem, hogy sokkal kevesebb külső támadás éri a Macbookokat, mint mondjuk a Windows gépeket. Itt azért azt is figyelembe kell vennünk, hogy ez azért is van, mert sokkal kisebb a piaci részesedés, illetve ez mégy egy viszonylag újdonágnak számító eszköz. Ha 10 év múlva nézzük a statisztikákat, akkor lehet hasonló számokat látunk majd, most viszont ki lehet jelenteni, hogy az Apple sokkal biztonságosabb ilyen szempontból.

További előnye még, hogy az IOs-nak köszönhetően az eszközeid (persze, ha minden az Appletől van), kapcsolatban állnak egymással egy közös fiókon keresztül, amit úgy hívnak Apple ID. Nem kell átmentegetned a képeket, videókat. Ami a telefonodon ott van, az egyből megy a gépedre is. Ehhez persze rendelkezned kell egy megfelelő méretű iCloud fiókkal is.

Ha ezt egy Windows géppel el szeretnéd érni, akkor minimum egy külső forrásra vagy valamilyen felhő alkalmazásra (pl: Googledrive, Onedrive) van szükséged. Például, ha Windows 10-ed van, létrehozhatsz egy Microsoft fiókot. Ebben az esetben a beállításaid felkerülnek a felhőbe, ahol egy gépcsere esetén csak le kell töltened ezeket.

Mi lehet a két döntő tényező?

Az imént felsoroltak alapján nagyjából el tudod dönteni, hogy melyik passzol jobban hozzád, az előnyökért cserébe megéri-e kifizetni neked az árát, vagy egyáltalán előnyök-e neked ezek a szempontok.

Lássuk, mikor NE vegyél Macbookot semmiképpen?

Nagy játékosoknak nem ajánlom! Nem gamer laptop, nem ez az erőssége. Egyelőre még sokkal kevesebb játék elérhető rajta, mint mondjuk egy Windows-os gépre. Ebben egyébként folyamatosan fejlődik az Apple, hogy felvegyék a versenyt.

Mikor érdemes bűnbeesned az almával?

Gyönyörű képernyőjének és felbontásának köszönhetően a grafikusok, fotókkal dolgozó szakemberek imádják. Az iMac 27 5K kijelzője önmagában megér fél millió forintot. Ha veszel egy hasonló gépet a tartozékokkal, akkor árban szinte ugyanott vagy, viszont egészen biztosan nem lesz ilyen gyönyörű-designos géped. Ha ilyen kategóriában gondolkozol, akkor mindenképpen vedd számításba ezt a lehetőséget is.

Remélem segítségedre voltam a döntésedben! Ha maradt még kérdésed a témával kapcsolatban, akkor írj nekem bátran a blog@tomportal.hu címre!

Scroll to Top